NRF24AP2-8CHQ32-R7
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
NRF24AP2-8CHQ32-R7
Category : RF and Wireless RF Transceiver ICs
Digi-Key Programmable : Not Verified
Serial Interfaces : USART
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Memory Size : -
Package / Case : 32-VFQFN Exposed Pad
Type : TxRx Only
Current - Transmitting : 11mA ~ 15mA
Current - Receiving : 17mA
Modulation : GFSK
Package : Tape & Reel (TR)
RF Family/Standard : General ISM > 1GHz
Data Rate (Max) : 1Mbps
Product Status : Active
Protocol : ANT™
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : -85dBm
Supplier Device Package : 32-QFN (5x5)
Mfr : Nordic Semiconductor ASA
Frequency : 2.4GHz
Voltage - Supply : 1.9V ~ 3.6V
Power - Output : 0dBm
Base Product Number : NRF24
Description : IC RF TXRX ISM>1GHZ 32VFQFN
Model Number : NRF24AP2-8CHQ32-R7
Contact Now
IC RF TxRx Only General ISM > 1GHz ANT™ 2.4GHz 32-VFQFN Exposed Pad