ATTINY24-20MU
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ATTINY24-20MU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-WFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 12
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 128 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : USI
Package : Tray
EEPROM Size : 128 x 8
Program Memory Size : 2KB (1K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : AVR® ATtiny
Supplier Device Package : 20-QFN-EP (4x4)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 20MHz