STM32L011D4P6TR
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STM32L011D4P6TR
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of I/O : 11
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.65V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 2K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 16KB (16K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : STM32L0
Supplier Device Package : 14-TSSOP
Data Converters : A/D 4x12b
Mfr : STMicroelectronics
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Speed : 32MHz
Base Product Number : STM32L011
Description : IC MCU 32BIT 16KB FLASH 14TSSOP
Model Number : STM32L011D4P6TR
Contact Now
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 14-TSSOP